LIST OF MEMBERS OF THE INDEPENDENT HA GROUP PWB/17/S

INDEPENDENT HA GROUP PWB/17/S

Chyżyński Mieczysław "Pełka", major – commander of the group, commandant of defence of PWPW
Bańkowski Jan "Kajtek", rifleman
Benirowska Maria "Malinowska", administrative section
Bereziecki Kazimierz "Bacik", rifleman
Bereziecki Mieczysław, liaison officer
Bernaciński Piotr, sergeant
Berndt Janusz "Longinus", "Witold", non-commissioned food supply officer of undetermined rank
Biliński Leszek "Bill", liaison officer-rifleman
Bocian Jadwiga, liaison officer
Boczar Mieczysław "Dembowski", lieutenant
Brauła Henryk, rifleman, fireman
Bulder Edward "Długi", non-commissioned officer of undetermined rank
Chabros Henryk, liaison officer
Ciesielski Władysław "Inżynier", sergeant
Czech (Wisłocka) Halina "Hawajka", "Lilka", nurse
Daraszkiewicz Antoni "Zalewski", platoon sergeant
Drewiszewski (Drewiczewski) Czesław "Derwisz", corporal, senior orderly
Dutczyński Mieczysław "Stecki", second lieutenant
Falski Brunon "Hugo", master rifleman
Firlej Janina, senior nurse
Gajda Janina "Ewa", nurse
Gąsania Stefan "Ramzes", platoon sergeant
Godzwon Władysław "Gozdawa", "Skiba", lieutenant
Gogół Leokadia "Loda", senior medic
Grabowski Stanisław, non-commissioned officer of undetermined rank
Grodecki Leszek "Lis", corporal
Grzegorzewski Adolf "Adek", non-commissioned officer of undetermined rank
Hardejewicz Czesław "Wichura", master sergeant
Hys Roman, non-commissioned officer
Idzikowski Aleksander "Dzik", liaison officer
Idzikowski Antoni, administrative section
Jakoniuk (Małaczyńska) Zofia "Tola", nurse
Jaźwic Jan "Duży", rifleman
Jóźwik Kazimierz "Wierny", platoon sergeant
Jurkowski Aleksander, technical section
Jurkowski Jerzy "Tasiemka", platoon cadet
Kaczyński Jan, officer of undetermined rank
Kaufmann Bogusław "Bogiel", corporal
Kaufmann Robert "Woda", sergeant – head of the technical section
Kawczyński Ryszard "Spokojny", rifleman
Kleczewski Jan "Bartek", liaison officer
Klimkiewicz Wacław "Czarny", corporal
Kołowski Jan, master sergeant, fireman
Korneć Stefan "Żeglarz", rifleman, fireman
Kosiarek Kazimiera, administrative section
Kowalczyk Stanisław "Juliusz", corporal
Kowalska (Domańska) Maria "Cecylia", nurse
Kowalski Antoni, commandant of the PWPW bunker
Kowalski Jerzy "Jur", rifleman, fireman
Koziańska (Niwińska) Wanda "Wanda", liaison officer
Kucharski Jerzy "Gryf", rifleman
Kuklińska Anna "Kozaczek", nurse
Kulesza Juliusz "Julek", liaison officer-rifleman
Lech Czesław "Biały", lieutenant (posthumously captain) – deputy group commander
Malinowski Konstanty, technical section
Malski Janusz, rifleman
Marchel Roman "Rom", corporal
Medwedowski Józef "Kazimierz", platoon sergeant
Medwedowski Mieczysław "Jur", liaison officer
Michalski Zbigniew "Piszczel", rifleman
Mijas Stanisław "Pingwin", sergeant
Morawska Irena "Renia", nurse
Mróz Lucjan "Sokół", rifleman
Neumann Józef "Kornel", lieutenant
Nieciecki Zygmunt "Sigis", platoon cadet, fireman
Niewiarowska Stanisława "Lola", liaison officer
Nowacka (Wróblewska) Krystyna "Kinga", liaison officer
Nowacka (Szyndler) Maria "Gabriela", senior nurse
Nowakowski Ludwik, liaison officer
Nowakowski Stanisław "Snop", lieutenant (posthumously captain) – adjutant of the group commander
Ogulewicz Władysław, second lieutenant
Osuchowski Tadeusz "Powała", second lieutenant of war time
Owczarek Stanisław "Chmura", "Zagłoba", non-commissioned officer of undetermined rank, technical section
Pełkowski Leopold "Mały", rifleman
Petrynowska Hanna "Rana", doctor – sanitary chief of the group
Pietraszek Wacław, corporal
Płodzik Stanisław, technical section
Pretkiel Jan, inżynier – manager of armaments production
Puchalski Jan Lech "Jaskółka", rifleman
Putkowska (Gawrońska) Janina Barbara "Zośka", nurse
Reingruber Henryk "Rudolf", platoon sergeant
Rożański Jerzy, liaison officer
Rusiecki Eugeniusz "Rawicz", "Niedźwiedź", lieutenant (fire safety lieutenant-colonel) – commandant of the fire brigade
Rybak Jerzy "Wujek", non-commissioned officer of undetermined rank
Skielc Andrzej "Rokita", rifleman
Skórzewska Wanda, nurse
Sobiech Mikołaj, non-commissioned officer of undetermined rank
Sott Władysław, corporal, fireman
Staniszewska Danuta "Danuta", liaison officer
Stankiewicz Andrzej "Granit", senior rifleman
Straszyński Ludwik
Styrna Tadeusz "Szkwał", second lieutenant
Szatkowski (Szadkowski) Stanisław – head of the administrative section
Szelągowski Zdzisław, rifleman
Szpecht Jerzy "Kotwicz", rifleman
Sztora Tadeusz "Bohun", "Pchełka", rifleman
Szybowska (Uryn) Halina "Krystyna", nurse
Szymczak (Mikuła) Marta "Murzynek", nurse
Szymczak Mieczysław, rifleman, fireman
Szynal Marcin "Klucz", corporal
Tiwołowicz Aleksander "Alosza", major – quartermaster of the group
Tołłoczko Józef, captain
Tołłoczko (Pawelska) Wanda "Wanda", nurse
Ulrych Zbigniew, rifleman, fireman
Wieczyński Leonard "Mączka", cadet corporal
Wierzbicka (Świszcz) Irena "Elka", nurse
Wierzbicki Kazimierz "Kieł", cadet corporal
Wierzbicki Ludwik "Judym", captain, doctor
Wierzbicki Stanisław "Pantera", cadet corporal
Wiśniewska Zofia, nurse
Wiśniewski Jerzy "Sewer", corporal
Witeński Władysław "Bajgieł", rifleman
Wochtmann Henryk "Miś", second lieutenant
Wojtulewicz Eugeniusz "Rozłóg", second lieutenant
Zaranek Wiktoria "Szczypiorek", administrative section
Zjawiński Zygmunt, sergeant cadet
Żach Katarzyna, administrative section
NN. "Treblinka", liaison officer

Source - Juliusz Kulesza: W murach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (konspiracja i Powstanie Warszawskie), Warszawa 2003