
Suplementy diety czy leki
W obecnych czasach w aptekach, hipermarketach, czy sklepach zielarskich można kupić znaczną ilość różnych suplementów diety. Praktycznie dzięki nim, można wprowadzić do organizmu każdą dawkę witamin i minerałów. Czy jednak suplementy diety są dobre? Czy suplementy są lekami? Kiedy stosować suplementy?
Suplementy diety nie są lekami, a bardziej produktami spożywczymi, zamiennikami diety. Należy na nie jednak uważać, aby nie przedawkować witamin, czy innych substancji. Zazwyczaj martwimy się niedoborem składników, natomiast rzadko myślimy o przedawkowaniu, które często jest powodowane właśnie przedawkowaniem suplementów. Oczywiście istnieją sytuacje, w których używanie suplementów diety jest jak najbardziej wskazane, chociażby suplementacja witaminy D3 w czasie zimy, czy kwasu foliowego w okresie ciąży. Często jednak, bez problemu można się obejść bez stosowania suplementów diety. Wystarczy odpowiednia dieta, aby wprowadzić do organizmu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Czym różnią się suplementy od leków? Leki zawierają substancje lecznicze, wpływające w jakiś sposób na nasz organizm. Nie są one po to, aby dostarczać pierwiastków wspomagających dietę, a raczej po to, aby zatrzymać ból, czy wyeliminować jakąś infekcję o podłożu wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym czy pasożytniczym.
Zdrowie w bananach
Wiele osób zażywa różnego rodzaju suplementy diety, aby dostarczyć naszemu organizmowi witaminy, czy minerały w trosce o swoje zdrowie. A prawda jest taka, że wystarczy odżywiać się z głową, a niczego nam nie zabraknie w organizmie. Jak wszyscy wiemy, źródłem witamin są owoce i warzywa, a banany wśród nich wiodą prym. Dzięki temu, że posiadają one liczne minerały oraz witaminy.
W bananach znajdziemy magnez, fosfor, wapno, a najwięcej potasu, bo aż 358 mg na 100g. Lista witamin w bananach jest naprawdę duża, należą do nich A, C, E, K oraz witaminy z grupy B.
Poprzez potas banany obniżają ciśnienie krwi, a dzięki pektynom obniżają cholesterol
Poza wyżej wymienionymi właściwościami, są wskazane dla ludzi z chorobą wrzodową, a także bywają pomocne w biegunkach, szczególnie u dzieci. Banany pomagają przy produkcji serotoniny tzw hormonu szczęścia produkowanego w mózgu, bardzo ważnego bez którego nie potrafiliśmy normalnie funkcjonować.
W bananie możemy również wykorzystać jego skórkę, która ma właściwości przeciwzapalne np. na ukąszenia komarów. Skórka również dobrze się spisuje jako naturalny i nie niszczący szkliwa wybielacz zębów. Wystarczy pocierać zęby każdego dnia wewnętrzną jej częścią.
Niestety ich wadą jest to, że są wysoko kaloryczne i nie poleca ich się dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ mocno podwyższają poziom cukru we krwi.