
Zapalenie nagłośni: co warto wiedzieć?
Zapalenie nagłośni to poważne zagrożenie, którego nikt z nas nie może ignorować. Co warto wiedzieć na temat tej choroby? Jakie objawy są dla niej typowe?
Zapalenie nagłośni jest chorobą wywołaną przez bakterie, które atakują krtań i prowadzą do obrzęku jej błony śluzowej. Jest to nie tylko przyczyna silnego bólu gardła, ale i nasilających się szybko problemów z oddychaniem. Jak można rozpoznać w porę tę chorobę? Często pierwsze objawy zapalenia nagłośni są mylone z przeziębieniem lub zapalenia gardła, warto jednak zwrócić uwagę na inne problemy. Ból gardła i chrypka to częste objawy, którym towarzyszyć mogą nasilające się problemy z połykaniem oraz ślinotok. Symptomem, którego nie można ignorować, są duszności.
Nasilają się one wraz z obrzękiem krtani, a że choroba rozwija się szybko, podjęcie w porę odpowiedniego leczenia staje się sprawą bardzo ważną. Co można zrobić? Przede wszystkim możliwie jak najszybciej odwiedzić lekarza. Badanie jamy ustnej pozwoli mu ustalić, jak wielki jest obrzęk. Możliwe jest też wykonanie dodatkowych badań, które można wykonać w chwili, gdy na podstawie oględzin jamy ustnej lekarzowi trudno jest podjąć ostateczną decyzję w sprawie dalszego leczenia. Można postawić na prześwietlenie gardła lub płuc, można też pobrać wymaz z gardła. Dzięki temu specjalista może określić stan chorego i zadecydować, jakie leczenie w jego przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem.
Zioła na zapalenie pęcherza
Częste parcie na pęcherz, ból i kłucie w podbrzuszu oraz pieczenie podczas oddawania moczu, to objawy zapalenia pęcherza. W ostrej fazie choroby nie obejdzie się bez leczenia farmakologicznego- lekarz przepisze Ci antybiotyk. Jest to konieczne, aby nie groziły Ci niebezpieczne powikłania, takie jak zapalenie nerek. Możesz jednak znacznie złagodzić objawy choroby i przyspieszyć proces leczenia, sięgając po sprawdzone babcine sposoby.
Najważniejsze jest przepłukiwanie pęcherza, dlatego powinnaś pić co najmniej dwa litry wody mineralnej o niskiej zawartości minerałów lub źródlanej dziennie. Warto sięgnąć także po niezwykle skuteczne ziołowe herbatki. Zioła na zapalenie pęcherza moczowego to pokrzywa, natka pietruszki i zielona herbata. Skuteczne jest też zakwaszanie moczu. Zrobisz to, dodając do wody mineralnej sok z żurawiny lub cytryny. Kiedy pH moczu zmienia się na kwaśniejsze, bakterie słabiej przylegają do ścian pęcherza i zdecydowanie łatwiej jest je wypłukać z organizmu.
Uporczywe pieczenie okolicy ujścia cewki moczowej pomogą zredukować ziołowe nasiadówki. Napar z rumianku lub szałwii wlej do miski z ciepłą wodą i posiedź w niej przez kilka minut. Zioła mają działanie odkażające i przeciwzapalne. Dzięki nim poczujesz się świeżo, a przykre dolegliwości złagodnieją.
Aby zapalenie pęcherza nie powracała, dbaj o ciepły ubiór na co dzień, a w publicznych toaletach unikaj siadania bezpośrednio na desce.